Informacje podstawowe o egzaminie maturalnym w roku 2025

1. Od roku 2025 r. egzamin maturalny w Formule 2023 jest przeprowadzany na podstawie wymagań ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego określone w załączniku do rozporządzeniem Ministra Edukacji z dnia 28 czerwca 2024 r. oraz sprawdza, w jakim stopniu absolwent spełnia te wymagania. 

2. Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminach: głównym, dodatkowym i poprawkowym, określonych w komunikacie o harmonogramie. 

3. Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2025 r. składa się z części ustnej oraz części pisemnej. 

4. Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów obowiązkowych jest przeprowadzany na poziomie podstawowym i obejmuje wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego. Dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów obowiązkowych nie określa się poziomu egzaminu. 

5. Egzamin maturalny w części pisemnej z przedmiotów dodatkowych jest przeprowadzany na poziomie rozszerzonym i obejmuje wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego i rozszerzonego. 

6. Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2025 r., zdaje obowiązkowo
1) w części ustnej – egzaminy, dla których nie określa się poziomu, z następujących przedmiotów:
a. język polski
b. język obcy nowożytny wybrany spośród języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego
2) w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów:
a. język polski
b. matematyka
c. język obcy nowożytny. 

7. Absolwent jest zobowiązany przystąpić również do części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Wyboru dokonuje spośród następujących przedmiotów:
a. biologia
b. chemia
c. filozofia
d. fizyka
e. geografia
f. historia
g. historia muzyki
h. historia sztuki
i. informatyka
j. język mniejszości etnicznej (język łemkowski)
k. język mniejszości narodowej (wybór spośród następujących języków: białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński)
l. język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski)
m. język polski
n. język regionalny (język kaszubski)
o. matematyka
p. wiedza o społeczeństwie 

8. W przypadku egzaminu maturalnego z przedmiotów dodatkowych:
a) absolwent jest zobowiązany przystąpić do części pisemnej z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym oraz zdać ten egzamin, tzn. uzyskać co najmniej 30% punktów możliwych do zdobycia,
b) absolwent ma również prawo przystąpić do egzaminu z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów oprócz przedmiotu, o którym mowa w punkcie 9a.
c) wybór przedmiotów dodatkowych zdawanych na egzaminie maturalnym nie jest zależny od typu szkoły, do której uczęszcza uczeń/uczęszczał absolwent, ani od przedmiotów, których uczy się / uczył się w tej szkole. 

9. Jeśli absolwent wybrał jako przedmiot dodatkowy inny język obcy nowożytny niż ten, który zdawał jako przedmiot obowiązkowy, wówczas przystępuje do egzaminu z tego języka albo wyłącznie w części pisemnej albo w części ustnej i pisemnej, wybierając jedną z dwóch opcji. 

10. Każda osoba, która zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, składa deklarację przystąpienia do tego egzaminu. 

11. Do egzaminu maturalnego zdający przystępuje w szkole, którą ukończył. W uzasadnionych przypadkach absolwent może przystąpić do egzaminu maturalnego w inne szkole, wskazanej przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, na wniosek tego absolwenta. 

12. Aby zdać egzamin maturalny, absolwent jest zobowiązany: a) otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i części pisemnej, b) otrzymać co najmniej 30% punktów z części pisemnej egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Absolwent nie wskazuje w deklaracji przedmiotu, z którego musi uzyskać ww. wynik. Część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego w Formule 2023 Jest przeprowadzana z wykorzystaniem zestawów zadań. Każdy zestaw składa się z dwóch zadań:
1. zadanie 1 – jest jednym z zadań z puli zadań jawnych, określonych w komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 1 września 2023 w sprawie jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2025. Zadanie zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej
2. zadanie 2 – jest zadaniem, którego treść nie jest jawna. Zadanie zawiera tekst literacki lub jego fragment albo inny tekst kultury, w tym materiał ikonograficzny, lub jego fragment. Część ustna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w Formule 2023 Jest przeprowadzana z wykorzystaniem zestawów zadań. Każdy zestaw składa się z rozmowy wstępnej oraz trzech zadań:
1. zadanie 1 – rozmowa z odgrywaniem roli
2. zadanie 2 – opis osoby / miejsca / wydarzenia oraz odpowiedzi na trzy pytania
3. zadanie 3 – wypowiedź na podstawie materiału stymulującego i odpowiedzi na dwa pytania. Treść zadań nie jest jawna. 

OGÓLNE ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU MATURALNEGO 

1. W okresie poprzedzającym egzaminy maturalne zdający powinni dokładnie sprawdzić harmonogram ogólnopolski i szkolny. 

2. Zdających, zespół nadzorującego i obserwatorów obowiązuje zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych. 

3. Zdający do sali egzaminacyjnej mogą wnieść wyłącznie przybory wymienione w komunikacie o przyborach. 

4. Zdający mogą wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Podczas pracy z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać na podłodze przy nodze stolika, aby zdający przypadkowo nie zalał materiałów egzaminacyjnych. 

5. O godzinie wyznaczonej przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego zdający wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, okazując dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, i losują numery stolików, przy których będą pracować. 

6. Przewodniczący zespołu nadzorującego może odstąpić od losowania numerów stolików w przypadku zdających uprawnionych do dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu maturalnego. W tych przypadkach miejsce danemu zdającemu wskazuje przewodniczący zespołu nadzorującego. 

7. Członkowie zespołu nadzorującego mogą udzielać odpowiedzi na pytania zdających związane wyłącznie z kodowaniem arkusza oraz instrukcją dla zdającego. W czasie trwania egzaminu zdającym nie udziela się żadnych wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych ani ich nie komentuje. 

8. Zdający, który jest chory, może korzystać w czasie trwania części pisemnej egzaminu maturalnego ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę, pod warunkiem że taka konieczność została zgłoszona przewodniczącemu zespołu egzaminacyjnego przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu. 

9. W czasie trwania egzaminu maturalnego zdający nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić zdającemu na opuszczenie sali egzaminacyjnej po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem osób udzielających pomocy medycznej, oraz korzystania z niedozwolonych materiałów lub urządzeń, np. telefonów komórkowych. Zdający sygnalizuje potrzebę opuszczenia sali egzaminacyjnej przez podniesienie ręki. Po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego na wyjście z sali zdający pozostawia zamknięty arkusz egzaminacyjny na swoim stoliku, a czas jego nieobecności jest odnotowywany w protokole przebiegu egzaminu w sali 

10. Zdający korzysta podczas egzaminu wyłącznie z czarnego długopisu – tuszu. 

11. Rozdanie prac następuje nie wcześniej niż o godzinie oznaczonej na arkuszu. Zdający czyta stronę tytułową z instrukcją, sprawdza zgodność typu otrzymanego arkusza z oznaczeniem na naklejce. Otwiera prace – sprawdza kompletność arkusza i jego czytelność. Przykleja kody kreskowe (by nie wykraczały poza obramowanie), uczniowie wpisują kod ucznia (spisuje z naklejki), pesel – w dwóch miejscach – strona tytułowa oraz strona końcowa. 

12. Koniec pracy z arkuszem – w dowolnej chwili. Zdający, który ukończył pracę – podnosi rękę, zamyka arkusz, odkłada na brzeg. 

13. Spóźniony uczeń – przewodniczący ZN, może zgodzić się na wejście ucznia na egzamin, jednak PRZED zakończeniem czynności organizacyjnych